استفاده از نور محیط و برش تصویر به جای زوم کردن، دو راهکار جهت عکاسی حرفه ای با تلفن همراه
استفاده از نور محیط و برش تصویر به جای زوم کردن، دو راهکار جهت عکاسی حرفه ای با تلفن همراه

استفاده از نور محیط و برش تصویر به جای زوم کردن، دو راهکار جهت عکاسی حرفه ای با تلفن همراه، استفاده از نور محیطی و برش دادن تصویر به جای زوم، دو ترفندی است که با انجام آن می توانید تصاویری حرفه ای با تلفن همراه خود ثبت کنید. با ما همراه باشید تا بیشتر با این دو ترفند آشنا شوید.

فلش را فراموش و از نور محیطی استفاده کنید

زمانی که هوا تاریک می‌شود اولین واکنش بسیاری از افراد هنگام عکاسی موبایل روشن کردن فلش دوربین است. ولی این کار همیشه به بهتر شدن کیفیت عکس‌ها کمک نخواهد کرد. حتی ما به جرات می‌توانیم پا را از این فراتر بگذاریم و بگوییم هیچ‌وقت زحمت استفاده از فلش را به خود ندهید. در کل همیشه بهتر است برای عکاسی موبایل به دنبال یک منبع نور طبیعی بگردید. اگر در رستوران هستید و قصد دارید از غذای خود عکس بگیرید سعی کنید میز خود را در نزدیکی پنجره انتخاب کنید تا نور طبیعی امکان ثبت تمام جزئیات را به شما بدهد. اگر می‌خواهید عکس سلفی بگیرید بهتر است در برابر یک پنجره‌ی بزرگ بایستید. این کار حتی در یک روز ابری می‌تواند با روشن کردن چهره در برابر پس‌زمینه‌ی تیره‌تر داخل اتاق تمرکز را روی شما که سوژه‌ی اصلی عکس هستید قرار دهد.

اگر به‌هیچ‌وجه امکان گرفتن یک عکس خوب با نور طبیعی موجود در محیط وجود نداشت، باز هم بهتر است به‌جای استفاده از فلش به دنبال یک منبع نور مصنوعی خارجی نظیر چراغ یا حتی شمع بگردید. هرچند شاید فکر کنید این کار هوشمندانه نیست ولی ما به شما قول می‌دهیم از هر منبع نور دیگری که استفاده کنید نسبت به فلش نتایج بهتری به دست خواهید آورد. به‌ویژه این‌که با منابع نور مصنوعی خارجی کنترل بیشتری روی نوردهی انتخابی صحنه دارید و می‌توانید سوژه‌ی موردنظر را با نوردهی در عکس برجسته کنید.

به‌جای زوم کردن از برش تصویر استفاده کنید

درست همانند فلش، زوم دیجیتال هم از جمله گزینه‌های دم دست در عکاسی موبایل است که عکاسان باید همانند یک بیماری خطرناک از آن دوری کنند. زوم دیجیتال نه‌تنها کیفیت تصویر را به شکل قابل‌توجهی پایین می‌آورد بلکه ممکن است با استفاده از آن چیزی را از کادر حذف کنید که هنگام عکاسی متوجه آن نبودید ولی هنگام بازبینی عکس در مراحل ویرایش به نظرتان بسیار جذاب هم باشد. شاید گاهی این موضوع را فراموش کنید ولی لنز دوربین گوشی اندرویدی شما با لنز زوم یک دوربین DSLR یکسان نیست و در نتیجه نمی‌توانید با استفاده از آن روی چیزی زوم کنید و همچنان کیفیت تقریبا یکسانی داشته باشید. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند هنگام عکاسی موبایل زوم را به‌کلی فراموش کرده و به‌جای آن در صورت لزوم از برش دادن عکس (کراپ) در مراحل ویرایش استفاده کنند.

البته کراپ کردن هم محدودیت‌هایی دارد و استفاده‌ی بیش‌ازحد آن به‌ویژه اگر قصد چاپ کردن عکس را داشته باشید مجاز نیست. بنابراین اگر واقعا لازم است در عکس به سوژه نزدیک شوید بهتر است به‌صورت فیزیکی جلو رفته و از فاصله‌ی کمتری عکاسی کنید. این کار بهترین روش برای کنترل خلاقانه‌ی بیشتر روی سوژه است بدون این‌که با استفاده از زوم دیجیتال کیفیت کلی عکس را خراب کرده باشید.

ریپورتاژ آگهی