ربات ها چه نقشی در صنعت و صنایع تولیدی می توانند ایفا کنند (بخش اول)
ربات ها چه نقشی در صنعت و صنایع تولیدی می توانند ایفا کنند (بخش اول)

ربات ها چه نقشی در صنعت و صنایع تولیدی می توانند ایفا کنند (بخش اول)، سال‌های سال است که در کارخانه‌ها از ربات‌ها استفاده می‌شود. این ربات‌ها وظایف روتین و ثابتی دارند. اما با ظهور تکنولوژی‌های نوین، قرار است تغییر و تحولات زیادی اتفاق بیفتد. تغییراتی که درنهایت موجب رشد صنعت و فرصت‌های شغلی می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید. 

«جنرال موتورز» (General Motors) اولین شرکتی بود که در سال ۱۹۶۱ از ربات‌های صنعتی بهره برد. از آن زمان، کارخانه‌ها روزبه‌روز از چنین ربات‌هایی بیشتر استفاده می‌کنند. این ربات‌ها نه خسته می‌شوند، نه زخمی و در بعضی موارد بهتر از انسان‌ها کار می‌کنند.

چنین ربات‌هایی که برای سال‌های متمادی، کارهای روتین و ساده انجام می‌دادند، هم‌اکنون در حال ایجاد فرصت‌های شغلی برای کارهای پیچیده‌تر و با حقوق بالاتر هستند. کارخانه‌ها در تلاش‌اند که بیش‌ از پیش از «ربات‌های مشارکتی» (Cobot) استفاده کنند. این ربات‌ها، در کنار انسان و همگام با آن‌ها کارشان را انجام می‌دهند و باعث می‌شوند راندمان کاری تا حد زیادی بالا برود.

در همین زمینه، «آیرین پتریک» (Irene Petrick)، رییس بخش راهبرد تجاری شرکت «اینتل» (Intel) می‌گوید: «ما نیاز به افرادی داریم که روند فیزیکی تولید محصول را درک کنند، اما در کنار آن، مفهوم دیجیتال ربات‌های سازنده چنین محصولی را هم بفهمند.»

او می‌گوید که بسیاری از کارخانه‌های امروزی کارهای بسیار پیچیده‌ را با فناوری‌های پیشرو انجام می‌دهند. فرصت‌های شغلی با مهارت‌های جدید چنان به سرعت به وجود می‌آیند که صنایع تولیدی نمی‌توانند متناسب با نیاز، نفر استخدام کنند و تقاضا برای شغل‌هایی با مهارت نرم‌افزاری روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

اخیرا طبق یک پژوهش، صنایع تولیدی آمریکا طی ۱۰ سال آینده، با کمبود حدود دو میلیون نیروی کار مواجه خواهند شد. این کمبود به دلیل عدم وجود نیروی کار ماهر درزمینه‌ی فناوری‌های نوین است.

ربات‌های شغل‌ساز

«نیکولاس ردفورد» (Nicolas Radford)، مدیر ارشد فناوری شرکت Houston Mechatronics، به ایجاد فرصت‌های شغلی توسط فناوری‌های نوین بسیار خوش‌بین است. او می‌گوید: «من اعتقاد دارم فناوری همیشه فرصت‌های شغلی بیشتری بوجود می‌آورد.»

برای تربیت کارگران جدید، صنایع تولیدی پرینترهای سه‌بعدی را به درون مدارس برده‌اند و برای دانش‌آموزان، آموزش کار با ربات‌ها را فراهم کرده‌اند. همچنین دانش‌آموزان را هرروز برای بازدید به کارخانه‌ها دعوت می‌کنند تا تجربه‌ای دست‌اول از چنین فرصت‌های شغلی داشته باشند.

هدف اصلی این است که نسل جدید را متقاعد کنند کار در صنایع تولیدی به‌اندازه کار در سیلیکون ولی و ناسا هیجان‌انگیز است.

به اعتقاد «پتریک» برای جذب هرچه بیشتر نیروی کار، لازم است که آمریکا، سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد برنامه‌های کارآموزی انجام دهد. او به کشور آلمان اشاره می‌کند که با ایجاد برنامه‌های کارآموزی، سال‌هاست که نیروی کار ماهر مورد نیازش را در صنایع تولیدی تامین می‌کند.

 

ریپورتاژ آگهی