ربات ها چه نقشی در صنعت و صنایع تولیدی می توانند ایفا کنند (بخش دوم)
ربات ها چه نقشی در صنعت و صنایع تولیدی می توانند ایفا کنند (بخش دوم)

ربات ها چه نقشی در صنعت و صنایع تولیدی می توانند ایفا کنند (بخش دوم)، بیشتر ربات‌هایی که امروزه در صنایع تولیدی به کار گرفته می‌شوند ماشین‌های بزرگ و با قدرت بالا هستند که کارهای ساده ولی سخت را انجام می‌دهند؛ مانند بلند کردن و چرخش بدنه‌ی ماشین در خط تولید. به دلیل این‌که هنوز چنین ربات‌هایی ازنظر ایمنی قابل‌اطمینان نیستند، برای کارهای پیچیده چندان از آن‌ها استفاده نمی‌شود.

ربات‌ها؛ همکارهای مطمئن

شرکت Houston Mechatronics به سمت آینده‌ای حرکت می‌کند که ربات‌ها با همکاری و ارتباط با یکدیگر و همچنین همکاری با انسان‌ها در کارخانه‌های هوشمند برای ساخت محصولات پیچیده‌تر و با سرعت بیشتر پیش بروند.

«ردفورد» می‌گوید: «ما نیاز داریم که ربات‌های مشارکتی به‌ صورت ایمن را توسعه دهیم. به خاطر این‌که در آینده‌ای نزدیک، کمتر از پنج سال دیگر، شاهد این خواهیم بود که انسان‌ها دوشادوش ربات‌ها مشغول کار خواهند بود.»

نیاز به یادآوری نیست که در چنین آینده‌ای ربات‌ها باید بتوانند در کنار ارتباط با یکدیگر، با انسان‌ها هم ارتباط داشته باشند.

در شرکت «اینتل»، تحت نظارت «آیرین پتریک» گروه‌های مختلفی بر فناوری‌های گوناگون همچون «بینایی کامپیوتر» (computer vision)، «یادگیری کامپیوتر» (computer learning) و «محاسبات شناختی» (cognitive computing) کار می‌کنند. چنین فناوری‌هایی پیش‌زمینه‌ی ربات‌های مشارکتی خواهند بود.

«پتریک» می‌گوید: «در حال حاضر ربات‌ها تا حد زیادی تک‌بعدی هستند. اما در آینده با توجه به محیط کار و وظایف محوله، قادر به انجام کارهای مختلفی خواهند بود.»

این ربات‌های تک‌بعدی شاید کارآمد باشند، ولی هزینه‌ی زیادی بر دست شرکت‌ها می‌گذارند. نه‌تنها هزینه‌ی ساخت آن‌ها بالا بوده بلکه هزینه‌ی زیادی هم برای بازسازی و بهسازی آن‌ها صرف می‌شود. به‌طور مثال در کمپانی خودروسازی «فورد» (Ford) برای بهسازی خط تولید یکی از ماشین‌ها در سال ۲۰۱۵، بیش از ۳۵۹ میلیون‌دلار هزینه کردند.

ربات‌های مشارکتی، برای کارخانه‌های کوچک و متوسط بسیار به‌صرفه خواهند بود. باوجود چنین ربات‌هایی، به‌جای ایجاد خط تولید با توجه به توانایی ربات‌ها، می‌توانید ربات‌ها را در خطوط تولید متفاوتی به کار بگیرید.

البته این ارتباط بین ربات‌ها بدون نگرانی نخواهد بود. وقتی‌که از اینترنت برای چنین ارتباطی استفاده بشود، مسائل و نگرانی‌های امنیتی را هم باید مدنظر قرار بدهیم. نه ‌تنها باید خطاهای انسانی همچون اشکال نرم‌افزاری یا بدافزاری را در نظر بگیریم، بلکه امکان دارد هکرها با استفاده از اینترنت قسمتی از کارخانه یا همه‌ی خط تولید را تحت کنترل خود قرار بگیرند.

«پتریک» و «ردفورد» اعتقاد دارند که امنیت سایبری در چنین فناوری بسیار حائز اهمیت بوده و به‌ هیچ ‌عنوان نباید آن را سرسری رد کرد. در همین زمینه باید قوانین مشخصی وضع شود که ربات‌ها و انسان‌ها در یک محیط امن و عاری از خطرات سایبری بتوانند کار کنند.

هیچ شکی وجود ندارد که کارخانه‌های آینده در آمریکا مملو از فرصت‌های شغلی برای کسانی است که درزمینه‌ی رباتیک تخصص داشته باشند و ربات‌ها سبب رشد روزافزون اقتصاد آمریکا خواهند شد.

برای آیندگان خط تولید یادآور کارهای یکنواخت نخواهد بود؛ بلکه در آن زمان خط تولید جایی برای تکنولوژی، نوآوری و حتی ربات‌های همکار با کارگران است.

ریپورتاژ آگهی