رنگ سفید
رنگ سفید

رنگ سفید در کامل ترین و خالص ترین رنگ، رنگ کمال است. معنای روانشناختی رنگ سفید خلوص، معصومیت، تمامیت و تکمیل است. همچنین در فرهنگ های غربی، رنگ سفید اغلب با عروسی ها، بیمارستان ها و فرشتگان مرتبط است و اغلب برای انتقال حس پاکی، پاکیزگی و آرامش استفاده می شود. از دوران قدیم تا به امروز سفید یک رنگ ضروری در روند ازدواج است که برای به تصویر کشیدن پاکی همسر آینده استفاده می شود.

رنگ سفید

 

رنگ سفید

 

بسیاری از مردم از رنگ سفید به عنوان یادآوری جوانی و معصومیت خود استفاده می کنند. آنها را به یاد زمانی می اندازد که زندگی آنها آسان تر و کمتر پیچیده بود. همچنین افراد علاقه مند به رنگ سفید، دارای ذهنیت باز بوده و چیزی را برای پنهان کردن ندارند. همچنین آن ها شخصیت متعادل و پایداری داشته و قادر به کنترل احساسات خود هستند. به نظافت اهمیت داده و در صورتی که دیگران نگران تمیزی نبوده و یا آن را رعایت نکنند، آزرده خاطر می شوند. گاهی هم این افراد کمالگرا بوده و به دنبال بی نقص بودن هستند.

روانشناسی رنگ سفید در محیط های مختلف

روانشناسی رنگ چیزی است که از رنگ دیوار تا طراحی لباس مورد مطالعه قرار گرفته است و دلیل خوبی هم دارد. رنگ سفید، درست مانند هر رنگ دیگری، به دلیل تأثیرات روانی منحصر به فرد خود در بسیاری از محیط ها انتخاب شده است.

رنگ سفید با احساس پاکی، خلوص و ایمنی همراه است. و می توان از آن برای نشان دادن عدم وجود رنگ یا بی طرفی استفاده کرد. فضای سفید به جرقه خلاقیت کمک می کند. ممکن است سفید بهترین رنگ برای هر شرکتی نباشد. اما استفاده از رنگ سفید در بازاریابی می تواند برای یک رویکرد برندسازی یا مینیمالیستی موثر باشد.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا برای مثال در یک محیط پزشکی همه چیز بسیار سفید است؟ آزمایشگاه ها و اتاق های معاینه به طور کامل از مزایای روانشناسی رنگ سفید استفاده می کنند، اما چرا؟ اولین و بزرگترین دلیل این که افراد در جامعه پزشکی سفید تن می کنند، افزایش تمرکز است. دلیل دیگر آن آرامش بخشی به بیماران است. با این حال همچنین می تواند احساس عقیمی و سردی احساسات را ایجاد کند و ممکن است بیماران را به این فکر برساند که پزشک یا دندانپزشک در سطح احساسی و شخصی با آنها ارتباط برقرار نمی کند.

روانشناسی رنگ سفید

وقتی فردی با رنگ های آرام بخش مانند آبی (روانشناسی رنگ آبی) یا سبز احاطه می شود، احساس آرامش می کند. در حالی که اگر فردی با رنگ های پر جنب و جوش مانند قرمز، قهوه ‌ای یا نارنجی احاطه شود، احساس انرژی و اشتیاق بیشتر می‌کند. به طور مشابه، رنگ های خنثی مانند سفید یا خاکستری به آنها احساس آرامش می دهد. بنابراین استفاده از رنگ سفید در محیط آرامش می بخشد.

سوگواری

در فرهنگ های دیگر به طور سنتی با مرگ و سوگواری همراه است. در این فرهنگ‌ها، مرگ اغلب به معنای پایان یک زندگی و آغاز زندگی دیگر، گذر به زندگی جدید است، بنابراین می توان به موضوع شروع تازه نیز روانشناسی رنگ سفید در این حوزه را ربط داد.

ریپورتاژ آگهی